Паяците са страховити за много хора по редица причини- хищните им инстинкти, способността им да се движат бързо, тяхната отрова и броят на краката им. Въпреки това, в последните години все повече хора стават любители на тези животни.
В терариумни условия преди всичко се отглеждат представители на семейство THERAPHSIDAE – гигантски паяци, които са разпространени в Централна и Южна Америка, Африка и Югоизточна Азия. В частност, в България най- популярни са тарантулите от Централна и Южна Америка, от родовете: Brachypelma, Grammostola, Avicularia.
За отглеждане на паяк в домашни условия е необходим терариум с размери 35/35/35 см. с добро проветрение. Дъното му трябва да е постлано със смес от торф, листовка и пръст. Температурата в терариума трябва да бъде около 25-27 С. За поилка се използува плитък съд или Петриава паничка. Терариума се опръсква един път на ден с хладка вода.
Тарантулите се хранят с различни видове насекоми като: хлебарки, щурци, ларви на брашнен червей. Също така особено по-големите, предпочитат новородени мишлета, а някои и малки гущерчета. Трябва да се знае, че когато линеят паяците не се хранят.
Тарантулите са идеално домашно животно за любители, които по една или друга причина не могат да се грижат за по- традиционни животни. Те са идеални за апартаменти, тъй като не заемат много място, не вдигат шум и не отнемат време за разхождане. При добро гледане женските н а някои видове живеят до 20 години, докато мъжките живеят кратко след като навършат полова зряло.
da kaja 4e ot vida BRACHYPELMA ne sa opasni za xora,ne e polezno za tarantylata da se xrani s grabna4ni jivotni i trqbwa da i e mnogo wlajno w terariuma.imam Brachypelma Smithi.Mnogo e qka
Позволете ми да вметна, че който е писал статията е много сериозно незапознат със темата. Няма нито един вид тарантула, който да бъде опасен за човека. “Най-опасният” който може да се намери на БГ пазара е Муриниуса или както също се наричат „Оранжеви паяци демони” и „Оранжевите хапещи неща”
Pterinochilus Murinus е изключително агресивен вид, който често напада без предупреждение, за разлика от другите видове. Ухапването от този вид е много болезнено и неприятно.
Като цяло разделението на дървесни и земни може основно да се вземе и като разделение съответно: агресивни и не агресивни.
п.с. Опасно за човека ухапване може да бъде само ако същия има алергия към ухапвания от насекоми, но това няма нищо общо с отровата на тарантулата!
не вярвам че дори и Муринуса е опасен ако е опитомен!