С влизането в новия дом котката заявява своите права като член на семейството – нуждае се от място за отдих, игра, хранене и физиологични нужди.
Условията в различните домове са различни, но обикновено мястото за физиологични нужди е в банята, тоалетната, може и на балкон. Важно е, котката да има свободен достъп до него по всяко време на денонощието. Банята е най-хигиеничният вариант, защото лесно и бързо се почиства, а ако има миризма, то лесно се отстранява и не се наслагва в жилището.
1 Малки котета
Малките котета нямат още създадени тоалетни навици, но притежават вроден инстинкт за скриване и отстраняване на характерните отпадъци и миризми. Ако имат възможност, те с желание ги зариват в пръстта или пясъка, ако има такъв. Поставената в избраното от вас място пластмасова ваничка или легенче се застила с вестник или пясък.В магазините се продава специална смес, която абсорбира миризмата, събира се на топчета около самите изпражнения и много лесно тези топчета се отстраняват. Ако нямаме възможност да предложим тази смес, един вестник също ще свърши работа. След всяко използване обаче се налага той да се подменя, защото ако съдчето е зацапано, котката няма да го ползва отново.
Когато малкото коте се нахрани, то започва да търси място, където да се облекчи. Ако го наблюдавате в този момент ще видите едно характерно душене в кръг, душене, което обикновено завършва с клякане в някой ъгъл. Ъглите са любимо място, използвано по този нетрадиционен начин. Вдигнете котето преди да е свършило “работата” и го занесете в избраното от вас място. Поставете го в котешката му тоалетна и обикновено вашите проблеми свършват дотук. Необходими са 1-2 пъти показване на точното място и вашето послание намира естествен отклик. Важно е да похвалите “интелигентната” постъпка и да я подкрепите веднага след това с нещо вкусно. Ако използвате вестник, след уриниране лапите на котето се намокрят и може да останат неприятни следи от тях. След като се изходи, малкото коте сяда встрани и грижливо се почиства, но понякога, особено в млада възраст, съществува възможност да изцапа, защото то самото още се учи как да се чисти. Обикновено след 3-4-месечна възраст тези проблеми постепенно отминават.
Както хората, така и котките, имат различно отношение към хигиената. Всички котки се чистят, но с различен ефект. Някои са по-старателни и го вършат дълго и с удоволствие. Стараят се да достигнат до всички трудни места – врата, гърба, по дължината на гръбнака. Особено внимание отделят на лицето – облизва се предната лапичка и с така намокрената лапа се изтрива муцунката, зад ушите, отново се облизва лапата и процедурата се повтаря. Въпреки, че като че ли всички котки го вършат по един и същ начин, всъщност някои просто го правят бързо и небрежно, докато други просто страдат сякаш от мания за перфекционизъм. За котката, като активен хищник, в природата е изключително важно всяка миризма да бъде отстранена, всеки косъм да лежи на определеното място, вибрисите (мустаците) да бъдат изрядно почистени за да могат да улавят всяка миризма. Домашната котка, независимо дали живее в къща с двор или апартамент, запазва и до днес тези си инстинкти. Някои котки обаче се отличават с по-неподдържан “външен вид” от други.
Ако котката дефекира нормално, нормално е и да няма никакви следи от този процес по козината си. При дългокосместите и полудългокосместите породи, поддържането на хигиена в тези части на тялото не е по-трудно отколкото при другите, просто се нуждаят от малко повече време. При храносмилателни проблеми с разстройство обаче много често те не могат да се почистят и ако не им се обърне внимание, козината около задния проход може така да се слепи, че да пречи на нормалното изхождане. Ако вашата котка често страда от разстройства и това създава проблеми, просто трябва веднъж в месеца с ножица отзад внимателно да се намали дължината на косъма.
Би било много просто да си кажем, че с показването на определеното за физиологични нужди място, нашите проблеми и задължения се свеждат до следващото му почистване. Уви, това обаче не винаги е така.
Може да се случи някой неприятен “инцидент” върху килима, в някой непосочен за тази цел ъгъл или друго място. Това се счита за нормално докато малкото коте е с още неизградени навици. Чувствува се “новодомец” и общо взето до 3-месечна възраст “постъпката” просто се приема с мърморене и остър тон.
Какво обаче да правим, ако нашето коте прекрасно се ориентира в дома, ползва си определеното място и заедно с това продължава да прави малки и големи “подаръци” в различни части на жилището?
Нека предварително да уточним, че тук говорим за клинично здрави животни, защото честото уриниране или разстройство могат да бъдат признаци на заболявания и са тема на ветеринарната консултация.
2 Възрастна котка
Още когато вземате по-възрастна котка, се заинтересувайте за храните, които обича и с които е свикнала. Честно казано, ако не можете да й ги осигурите, по-добре да не я вземате веднага. Оставете я при собствениците й известно време, като им оставите храната, която вие можете да й предложите. Нека те се опитат да я накарат да приеме новата храна. Едва след положителен резултат, можете да я вземете у вас и да сте сигурни, че няма да й се наложи дълго да гладува.
Котката е чувствителна към всички промени, независимо дали се касае за промени в храна, обстановка или хора. След смяна на собствениците, свързана с промени в целия й досегашен начин на живот, нормална реакция е отказът от храна. Той може да продължи от 1-2 до 6-7 дни. Една добре развита котка тежи приблизително 3-4 кг. Гладуването, дори една седмица, няма да й се отрази добре, но освен загубата на тегло, то не е опасно. Трябва да й предложите храна в лесно достъпно за нея място, също така вода, мляко. Независимо от това, че тя отказва да я яде, сменяйте я всеки ден с прясна. Галете я, говорете й! Водете я често до храната, показвайте й я. Хвалете я – с една дума правете всичко, което е по силите ви, за да я накарате да се чувства обичана. Обикновено след 4-5 дена глад котката започва да се храни, а вие просто трябва да я накарате да почувства новия си дом като свой. Играйте често с нея и поне в началото не я оставяйте често сама за много дълго време.
Котката трябва да започне да се храни нормално колкото е възможно по-скоро. Ако след седмица тя не се храни, отказва да играе с вас, бяга и се крие, това означава, че тя не ви приема и се налага да се свържете със стария собственик или дори да я върнете обратно. В противен случай може да рискувате живота й.
Противно на много мнения, че котката е свързана с дома, тя е много чувствителна към липсата на хората, към които е била привързана. Вярно е обаче, че котката лесно се адаптира на ново място и с едно доброжелателно отношение бързо можете да я накарате да приеме новия си дом.
3 Хранене на котката
Котката обаче, към другите си качества, прибавя и упоритост. Ако не желае да се храни с храната, която й предлагате, може да стои гладна доста дълго време. Ако вие не отстъпите, тя започва да яде, но толкова малко, колкото да поддържа силите си, не повече. Скоро, като резултат от тази упоритост, вие се оказвате собственик на един отслабнал, проскубан и жалък на вид екземпляр. В крайна сметка губещи са и двете страни, затова е толкова важно котката да изгради здравословен режим на хранене.
Храненето с консервирана храна, както и храненето с домашно приготвена такава си имат своите привърженици. Естествено, първият начин спестява време и нерви, като бърз и неангажиращ, но бих поставила един въпрос: ако вие се храните само с консервирана храна, винаги, през целия си живот, как бихте се чувствали? А другите бих посъветвала: давайте на котката разнообразна храна, от всички възможни видове, като съблюдавате правилата за пълноценна, вкусна и полезна храна!
Котките, както и хората, можем да разделим на “лакомници” и “злояди”. За щастие, повечето от тях се движат в златната среда и не създават много проблеми в това отношение. Ако собствениците им са разумни, отстояват мнението си за пълноценно меню последователно и тактично. Храненето на котката е удоволствие и за двете страни.
Ако желаете да предложите нова храна, започнете с малки количества, които добавяте към основната. Постепенно увеличавайте новата и малко по малко напълно заме-нете с нея старата. При отказ, временно прекратете опитите. След 2-3 дни опитайте отново. При нов отказ трябва да се търси причината може би храната съдържа някаква миризма, която не е привлекателна за котката? Ако причината не може да се установи, просто трябва да смените храната с друга. Винаги процесът трябва да е плавен, постепен, без резки промени. Не е правилно да поставите новата храна и да оставите котката да гладува, докато бъде принудена да я приеме. Това изгражда отрицателно отношение у котката не само към храната, но и към вас, тъй като тя отлично знае кой й я дава. Някои котки не обичат да бъдат наблюдавани докато се хранят, други не обръщат внимание, дори и да ги наблюдавате съвсем пряко. За предпочитане е, ако има възможност, котката да бъде оставена да се храни на спокойствие, без да бърза. Менюто на котката след 9-10 месеца се разделя на две порции – една, по-малка, сутрин, и по-голяма, основна, вечер. Възрастната котка изяжда наведнъж количество,
приблизително равно на 1 мишка, почива, след което отново опитва да изяде “една мишка”. Така че, оставете й сутрин 2 такива порции, а вечер – 3-4, в зависимост от апетита и теглото на вашия приятел. Мъжките котки, особено от породата персийска, също така норвежка горска, са доста едри – достигат 10-12 кг, и се нуждаят от значително по-голямо количество храна.
Здравейте исках да ви питам нещо относно моето коте. Той е на 5-6 месеца а ние го взехме на 4 месеца . От известно време забелязвам че лапите му са сухи , напукани и се образуват малки ранички исках да ви питам това нормално ли е за едно 6 месечно котенце или трябва да се обърнем към ветеринара
a moje li da popitam dobre li e na kotkata da se dava mnogo suha hrana ili granuli az specialno ne mislq 4e e dobre no 4uh ot nqkyde 4e tova bilo mnogo polezno no spored men e po dobre koteto da qde raznoobrazna hrana bogata na vitamini a ne vseki den edno i syshto pishete molq vi
@Ani Може да трябва да се имият 🙂 Ако пак има ранички може и да трябва да заведете котето на ветилинар…
измият* 😀 съжалявам за грешката
малкото ми коте е болно,има разтроиство и на иска да яде,очите му са странни….Какво да правя??????????
даниела …mojtoo kotee go imashee tova..zavedi go na veterinar 🙂
Zdraveite,sled sedmica 6te mi donesat malko kotence koeto predi nqkolko dni strq da su4i.Za parvi pat 6te gledam kotka v ka6ti i iskam da popitam dali trqbva da go vodq na veterinar za ne6to za6toto ne sam naqsno s ne6tata
Здравейте!Днес една приятелка ми даде получистокръвно синьо руско коте.Потеже живея в малък апартамент, а родителите ми не ми позволяват да го внасям вътре,по специално хола аз съм принудена да го оставям да спи в мазето а мен това лично не ми харесва!Какво да правя?През деня го вкарвам вътре тоест на терасата и на него му харесва,но незнам дали е правилно така може да не си създаде среда!какво да правя моля ви се за съвет!